Rozwój 17-miesięcznej wnuczki a autyzm

Witam, mam wnuczkę w wieku 17 miesięcy. Rozpoznaje każdego członka rodziny, mówi baba, tata, dziadzia i ciocia, ale kiedy pytamy o mamę, patrzy w innym kierunku, jakby nie rozumiała. Poza tym ostatnio zaczęła wkładać dłonie do buzi i chyba je gryzie. Czy to mogą być objawy autyzmu?

Witam,

Na tym etapie raczej nie diagnozuje się autyzmu, chyba, że objawy są ewidentne. A tu z pewnością takie nie są. Gryzienie rączek jest naturalne co najmniej do 24 miesiąca życia. Proponuję raczej przyjrzeć się relacji mama-dziecko (czyli Pani córka/synowa-Pani wnuczka). Szukałabym problemu raczej tutaj, o ile w ogóle można mówić o problemie. Być może np. dzieckiem zajmuje się wiele osób i jest jeszcze nieco zdezorientowane, gdy pyta się o mamę.

Pozdrawiam

Nie pisze Pani kto jest głównym opiekunem dziecka.Czy mama pracuje?Wydaje mi się, że są zaburzone relacje między matką a dzieckiem /może tylko w odczuciu dziecka/.Może dziecku mylić się, kto jest prawdziwą matką, a kto opiekunem.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Wkładanie dłoni do buzi nie jest oznaką autyzmu. List zawiera jednak zbyt mało informacji o dziecku czy rodzinie dlatego trudno coś doradzić. Jeśli jest Pani zaniepokojona to proszę skonsultować dziecko z psychologiem dziecięcym. To będzie najlepsze rozwiązanie.
Pozdrawiam AM