Rytm zakłócony skurczami pochodzenia komorowego u 14-letniego syna trenującego koszykówkę

Syn ma 14 lat i wyszło mu że ma Rytm zakłócony skurczami pochodzenoia komorowego.Co to oznacza . Miał zrobione badanie ponieważ trenuje koszykówke. Zadnych bólów nie odczuwa. Co ten wynik oznacza.Czy moze dalej trenowac. Na razie syna zawiesili wszystkich meczach poniewaz wyszedł taki opis. I skierowali syna do kardiologa dziececego. A czy moze isc do kardiologa dla dorosłych czy nie.Bo w naszej miejscowosci dzieciecy nie przyjmuje.Od czego jest taki wynik

witam, z punktu widzenia endokrynologa, mogłaby to być nadczynność tarczycy, (wtedy wykonanie TSH wyjaśni sprawę), ew.zaburzenia elektrolitowe spowodowane chorobami nadnerczy- pierwszym badanie będą elektrolity- głównie poziom potasu, ew.wapń. Są też inne przyczyny, "czysto?"kardiologiczne, ale to już do kardiologa, nie do mnie ;) myślę, że 14-latka mógłby już zobaczyć kardiolog dla dorosłych, ale trzeba go umawiając się na wizytę po prostu o to zapytać.

Witam, dzieci do 18 roku życia są diagnozowane i leczone przez specjalistów pediatrów, w tym przypadku musi Pan udać się z synem do kardiologa dziecięcego. Do wyjaśnienia przyczyn takiego zapisu ekg syn nie może trenować.

Witam,

Brakuje informacji, czy zaburzenia rytmu zostaly stwierdzone w zwyklym zapisie EKG spoczynkowym, czy w badaniu Holter-EKG. Dodatkowe skurcze komorowe zazwyczaj nie sa grozne, jednak ich nadmiar w jednostce czasu moze zaklocac efektywna prace serca. Zatem konieczne jest wykonanie zapisu Holter-EKG aby ocenic ilosciowo zaburzenia rytmu. Kwestia czy 14-latka skonsultuje kardiolog leczacy ludzi doroslych pozostaje w gestii lekarza oraz ewentualnie warunkow narzuconych przez przychodnie (jezeli swiadczenie ma byc udzielone w ramach ubezpieczenia w NFZ).

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga