Skąpy okres o brązowym kolorze

Witam.
Mam taki dylemat...Otóż regularnie miesiączkuję, wczoraj 06.01.2010 dostałam okres (również data poprzedniej miesiączki-6), lecz jest on skąpy i o brązowawym kolorze. Kilka dni wcześniej (01.01) doszło do zbliżenia między mną i moim partnerem bez użycia prezerwatywy, doszło do wytrysku. Lecz mimo wszystko powinny to być dni niepłodne.
Pragnę zauważyć, że już wiele razy wcześniej dochodziło do podobnych sytuacji, również w dni płodne, bez użycia zabezpieczenia i nigdy nic się nie stało. Zastanawiałam się nawet nad możliwością trudności z zajściem w ciążę lub bezpłodnością ze strony mojej lub partnera -mam stałego.
Ale co dzieje się teraz ze mną? Skąd taka sytuacja? Czy jestem w ciąży? Czy to zaburzenia hormonalne? Stres? Choroba? A może nic mi nie jest? Może to głupie ale nie chcę być w ciąży...
Pomocy

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Jeżeli chodzi o stwierdzenie, czy są trudności w zajściu w ciążę, bądź ewentualnie bezpłodność - musi być przez rok regularne współżycie z tym samym partnerem, dopiero wtedy zaczyna się diagnostykę - zazwyczaj od badania nasienia partnera i od rutynowego badania ginekologicznego partnerki, a następnie w zależności od sytuacji planuje się dalsze postępowanie. Ale rozumiem, że to nie to jest teraz głównym problemem.

Rozważając możliwość bycia w ciąży w obecnym momencie - w przedstawionym opisie ani nie ma informacji, które mogły by to potwierdzić, ani wykluczyć, dlatego proponuję wykonanie testu ciążowego, najlepiej 10-14 od możliwej daty koncepcji, ponieważ takie plamienia na początku ciąży mogą wystąpić zamiast okresu.

Jeżeli taka sytuacja z plamieniem by się powtórzyła, proponuję wizytę u ginekologa, ponieważ jest wiele przyczyn takiego stanu - może to być  pojedynczy epizod bez uchwytnej przyczyny, ale może też być to na skutek zaburzeń hormonalnych czy zmian strukturalnych w obrębie narządu rodnego np. polipu. Więc w diagnostyce takich zdarzeń, nieodzowne jest badanie ginekologiczne oraz obrazowe (usg przezpochwowe).

Tutaj znajdzie Pani artykuł na temat testów ciążowych.

Serdecznie pozdrawiam!