Słyszę głosy, które mi rozkazują - czy udać się do specjalisty?

Mam 22 lata. Nie wiem, co się ze mną dzieje. Słyszę w mojej głowie głosy, które mi rozkazują co mam robić. Na przykład, jeżeli czegoś się boję, mam ważny egzamin, to głos w mojej głowie mówi, że go zdam, "jeżeli zrzucę doniczkę z parapetu." Jeśli tego nie zrobię, to się nie powiedzie. I tak jest prawie ze wszystkim i wtedy znowu pojawia się głos i i każe mi coś dziwnego robić, bo wtedy wszystko będzie dobrze. Mam już dosyć tego. Nasila się to kiedy jestem sama i mam pole do popisu, gdy nic mnie nie hamuje. Wtedy głos każe mi robić chore, dziwne rzeczy. Wykonuję to z przekonaniem, że dzięki temu się uda. Ciągle się czegoś obawiam. Martwię się, że sobie z czymś nie poradzę, nie dam rady itd. Proszę o poradę.

22 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Objawy, które Pani opisuje są niepokojące. Należy udać się na konsultację do specjalisty psychiatry, który na podstawie osobistego badania (wywiad chorobowy obejmujący charakterystykę dolegliwości, które Pani zgłasza oraz dodatkowe informacje dotyczące Pani aktualnego funkcjonowania - szkoły, pracy, relacji, sytuacji rodzinnej, ewentualnych zmian, które korelowały z okresem, kiedy zaczęły się dolegliwości oraz ocena stanu psychicznego) będzie mógł postawić diagnozę wstępną.

Głosy, czyli w nomenklaturze psychopatologicznej omamy (halucynacje) słuchowe mogą być objawem schorzenia psychicznego z kręgu psychoz, dlatego też niezbędna jest weryfikacja specjalistyczna.
W razie gdyby specjalista potwierdził diagnozę, konieczne jest odpowiednie leczenie. Im wcześniej zgłosi się Pani na konsultację, tym łatwiej będzie wdrożyć leczenie i zapobiec ewentualnym następstwom choroby.

Pozdrawiam serdecznie!