Sposoby na zwalczenie kaszaków na ciele dziecka

Mam pytanie, moj synek skonczyl wlasnie roczek od jakiegos czasu na twarzy od skroni po policzki jest obsypany kaszakami, dzisiaj zauwazylam, ze ma je tez na pleckach i klatce piersiowej, co to jest i czym to zwalczyc ? dziekuje, Ada
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W praktyce kaszaki choć są bardzo częstym schorzeniem, nie stanowią istotnego zagrożenia dla zdrowia lub życia. Wyjątkiem są mnogie kaszaki zwłaszcza objęte stanem zapalnym wywołanym infekcją bakteryjną.Co prawda większość kaszaków to zmiany pojedyncze, zlokalizowane w obrębie tułowia i kończyn oraz wykazujące tendencję do samoistnego pękania z uwalnianiem tłuszczowej treści a następnie gojenia, to obecnie nie zaleca się wyczekiwania tego momentu. Wskazane jest nacięcie chirurgiczne oraz usunięcie treści z torbieli. Zmiany bez cech infekcji bakteryjnej nie wymagają podaży miejscowej lub doustnej antybiotyków.