Starania o ciążę a stosowanie leków betaserc i Symbicort

witam chciałam sie starac z partnerem o dziecko , ale biore leki betaserc (szumu szne) i symbicort (astma) czy leki mogą szkodzić na płód? i czy powinnam wczesniej łykac kwas foliowy i czy partner powinnien zażywac także jakies witaminy ?? dziękuje za odpowiedz

Aleksander Ropielewski

Powinna Pani zasięgnąć porady lekarza, który na podstawie przeprowadzenia badania i oceny korzyści do potencjalnego ryzyka zadecyduje o możliwości stosowania powyższych leków w czasie ciaży. Jak najbardziej już teraz moze i powinna Pani stosować suplementację kwasu foliowego. Pozostałe witaminy suplementuje się w zależności od ich niedoboru. Podobnie w przypadku mężczyzn.

Jakąkolwiek suplementacje powinno się wdrażać po skomponowaniu zbilansowanej diety, jeśli ta nie zaspokaja zapotrzebowania na odpowiednie substancje. Wszystkie witaminy powinny pochodzić z naturalnych źródeł. Owszem leki mogą szkodzić płodowi, który będzie z Pani tętnic pobierał wszystko co mu jest potrzebne do rozwoju. W staraniu o dziecko należy doprowadzić organizm do stanu równowagi co zaowocuje faktycznie zdrowym potomkiem i brakiem komplikacji a przede wszystkim pełną świadomością podejmowanych działań.