Kobieta , 32 lata Witam, mam 32 lata, jestem kobietą. Od 6 miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Mam już 2 dzieci, są to chłopcy w wieku 12 i 6 lat, planujemy 3, ale niestety nie udaje się. Sprawdzam, kiedy mam dni płodne, i wtedy próbujemy, ale 8,9 dni przed okresem zaczynają boleć mnie piersi, wtedy już wiem, że nie zaszłam w ciążę. Mieliśmy czas, kiedy mąż miał wolne, był wypoczęty i też nic. Zaczynam już wątpić, że nam się uda. Byłam nawet u ginekologa, ale nic konkretnego nie powiedział, okres mam regularny, trwa 5 dni. Mam też ostatnio biały śluz, nie wiem, czy od czasu jak staramy się o dziecko. Proszę o jakąś radę, co mam robić dalej, dziękuję i czekam na odpowiedź.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

Urodziła już Pani dwójkę zdrowych dzieci, więc jest Pani w o wiele lepszej sytuacji, niż  kobiety, które po trzydziestce starają się o pierwsze dziecko. O ile nie zdarzyły się Pani w przeszłości jakieś rozległe stany zapalne dróg rodnych (np. zapalenie przydatków), to najprawdopodobniej nie powinno być kłopotów z poczęciem trzeciego dziecka. Po prostu musi Pani dać sobie czas. Należy pamiętać, że z upływem lat może być troszkę trudniej z poczęciem dziecka - poprzednie dzieci rodziła Pani w najodpowiedniejszym czasie na macierzyństwo, mając 20 i 26 lat.

Para zdrowych ludzi może starać się bez skutku o dziecko nawet do roku i nie jest to patologia (niektórzy mówią nawet o dwóch latach...). Za staranie się uznaje się współżycie 3-4 razy w tygodniu. Dopiero, gdy minie rok, trzeba poszukać pomocy lekarza.
Proponuję, aby przestali się Państwo "starać" o dziecko - po prostu proszę nie stosować żadnej antykoncepcji i cieszyć się seksem. Proszę spojrzeć na to tak: inni muszą się zabezpieczać, a Państwo nie potrzebują zawracać sobie głowy prezerwatywami i pigułkami. Dzidziuś pojawi się z czasem.

Pozdrawiam!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Planowanie ciąży – Planowanie ciąży pozwala zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka. W Polsce w większości przypadków kobiety dowiadują się, że są w ciąży około miesiąca lub dwóch od zapłodnienia. Oznacza to, że jest już dość późno na przyjmowanie witamin dla kobiet ciężarnych, które zawierają np.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach