Zapytaj lekarza

1 , 0 1 0 , 3 3 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Trądzik po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Na wstępie zaznaczę, że mam 24 lata. Przez ostatnie 5 lat brałam tabletki antykoncepcyjne. Jako nastolatka nigdy nie miałam jakichkolwiek problemów ze skórą (choć mam tłustą cerę). Z ręką na sercu przyznaję, że nie pamiętam, kiedy ostatnio coś mi wyskoczyło. Wszystko zmieniło się dwa miesiące po odstawieniu tabletek, tydzień przed okresem. Rano obudziłam się z "kaszką" na czole. Myślałam, że to jakieś uczulenie (choć nigdy nie byłam uczulona na żaden kosmetyk), więc odstawiłam dotychczas używane smarowidła i przestałam się malować. Niestety, kilka dni później pojawiły mi się na twarzy bolące, czerwone gule (na linii żuchwy, brodzie i koło ust). Od tego czasu minął już ponad miesiąc. Nie ma żadnej poprawy, "kaszka" na czole się utrzymuje (czasem pojedyncze pryszcze się pojawiają), za to niżej mam poliki, żuchwę i brodę pokryte tymi bolącymi gulami, które w ogóle nie znikają. Dbam o nawilżenie skóry. Łykam cynk i witaminę A+E. Nie jem w ogóle słodyczy. Wyniki morfologii mam w normie. Niestety, ginekolog zupełnie zignorował mój problem. Stwierdził, że hormony "doszły do siebie" już po miesiącu od odstawienia tabletek i trądzik nie ma z tym związku. Zastanawiam się, czy nie wykonać na własną rękę badania na poziom hormonów? Przyznam, że nie mam w ogóle doświadczenia w walce z trądzikiem, ale to, co się teraz dzieje na mojej twarzy, ewidentnie łączy się z odstawieniem tabletek. Bardzo proszę o radę. Wstydzę się swojego wyglądu:( Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Trądzik - jak prawidłowo dbać o skórę?

Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
79 poziom zaufania

W Pani przypadku właściwe jest ustalenie, czy obecne wykwity pod postacią zmian trądzikowych na skórze twarzy nie mają podłoża hormonalnego. Wydaje się, że dotychczas stosowana antykoncepcja utrzymywała w pełni równowagę w organizmie. Zdecydowanie namawiam na wizytę u ginekologa, który skieruje Panią na odpowiednie badania, a także lekarza dermatologa, który włączy odpowiednie do stanu Pani cery leczenie.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
umów wizytę 0

Witam proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.

Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. Prowadzi Klinikę Medycyny Estetycznej.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety