Trudności w nauce i brak perspektyw w życiu

Nie chce mi się już żyć skoro po studiach i pracy w księgowości zarabiam 1200 na rękę. Jak tu żyć za taką kasę? Czy w ogóle w tym kraju mam szansę na godne życie. Nie jestem w stanie niczego nowego przyswoić w stresie. To co się nauczę z języka obcego zaraz idzie w zapomnienie i tak w kółko. Przez co nie mogę aplikować o pracę gdzie indziej bo jestem nieinteligentna..

Skąd przekonanie o braku inteligencji? Stres bardzo ujemnie wpływa na nasze zdolności poznawcze - myślenie, pamięć,spotrzeganie. Sprawia to, że faktycznie nauka przychodzi nam trudniej, sprawiamy wrażenie rozkojarzonych, zmęczonych. Przydatne tutaj mogą być techniki relaksacyjne, zdolność odpoczywania. Co sprawia Pani przyjemność? Może długi spacer, pływanie, dobra lektura? Proszę to przyjąć za stały punkt dnia. Im bardziej będzie Pani zrelaksowana, tym chętniej i sprawniej będzie się Pani rozwijać zawodowo. A może podczas takiego spaceru warto wziąć ze sobą słuchawki i posłuchać konwersacji w języku obcym? :)

Po pierwsze proszę zająć się swoim stresem. W tej krótkiej wypowiedzi zauważam spory poziom negatywizmu, przez który sama nakręca Pani spiralę stresu i napięcia. Proszę pomyśleć o tym, co sprawia Pani przyjemność i daje radość - to pozwoli oderwać się od negatywizmu. Ponadto znajdowanie pozytywnych stron danej sytuacji, a nie tylko negatywnych, pozwala zmniejszyć stres.
Proszę nie stosować etykiet (np. nieinteligentna), gdyż obniżają one Pańi samoocenę i zmniejszają motywację do rozwoju. Zamiast tego proponuję rozpisać sobie konkretny plan działania-co chce się Pani nauczyć, w jakim czasie, do jakiej pracy aplikować itd. Konkretny plan pozwala poukładać pewne działania, stworzyć listę celów i pozwala na ich sukcesywne osiąganie.
Dla obniżenia poziomu stresu polecam również treningi relaksacyjne (Jacobsona,Schultza), które pozwolą zmniejszyć poziom przeżywanego napięcia.
Powodzenia.