Upośledzenie umysłowe w stanie umiarkowanych a nowe małżeństwo ojca

Jak postępować z mężczyzną upośledzonym umysł. w st. umiarkowanym (38l),który po powtórnym ożenku ojca (matka zmarła)zaczął skarżyć się na silne dolegliwości bólowe? Kilka razy w tyg. interwencja pogotowia - wyniki badań dobre.Przy braku reakcji ze strony rodziny jęki, chodzenie za ojcem i zawodzenia do momentu wezwania pogotowia. Mężczyzna boi się sam zostać w domu, nie pozwala ojcu na chwile "sam na sam" z żoną bo ciągle go pilnuje i wymusza rozmowę. Psychiatra dał leki uspokajające-bez efektu

Mgr Ĺukasz Kielemnik

Prawdopodobnie reakcja syna wiąże się ze zmianą wynikającą ze struktury rodziny. Osoby upośledzone mają mniejsze możliwości adaptacyjne do zmieniających się warunków otoczenia, dodatkowo ojciec nie jest już na wyłączność. Wspólne spędzanie czasu, pozytywny stosunek diady małżeńskiej, ciepło i dużo zrozumienia powinno pomóc. Dolegliwości bólowe są specyficznym rodzajem "przeżywania", zwrócenia na siebie uwagi, domaganiem się poświęcania czasu

Witam. Trzeba z nim rozmawiać, zwłaszcza ojciec, tak jak ze zdrowym człowiekiem tylko w uproszczony sposób bo uczucia, emocje ma takie same. Mam na myśli, że może czuć się odtrącony przez ojca, ma mniej dla niego czasu i tego mu trzeba i o tym trzeba z tym Panem rozmawiać.
Magdalena Brabec