W jaki sposób leczy się hiperprolaktynemię?

Witam, na hiperprolaktynemie leczę się już 6 lat, jak odstawie leki to prolaktyna dalej jest podwyższona, a jak biorę leki to jest obnizona. Czy na hiperprolaktynemie będę się już leczyć do końca życia ? Czy jest to choroba która da się wyleczyć ? Proszę o pomoc

Witam Panią,

Wszystko zależy od przyczyny hiperprolaktynemii. Warto porozmawiać o tym ze swoim endokrynologiem. W przypadku hiperprolaktynemii czynnościowej, która przebiega z objawami zaleca się np. leki dopaminergiczne stosowane przez 3- 6 miesiecy. Po leczeniu ocenia się skuteczność leczenia. Niekiedy dochodzi do wyleczenia i nie ma potrzeby kontynuowania leczenia. Niestety w wielu przypadkach hiperprolaktynemia nawraca i pojawia się konieczność kontynuacji leczenia. W razie potrzeby można spróbować leczenia np. kabergoliną, która jest skuteczniejsza od bromokryptyny, ma mniej działań niepożądanych, ale jest niestety droższa. Jeśli ma Pani niewielką hiperprolaktynemię, która nie daje objawów, nie musi Pani przyjmować leków, ale trzeba skonsultować się ze swoim endokrynologiem. W przypadku gruuczolaka przysadki -prolactinoma niekiedy udaje się odstawić leki, bo dochodzi do wleczenia, niestety jednak najczęściej w takich przypadkach konieczne jest przewlekłe stosowanie leku dopaminergicznego. Leczenie jest często wieloletnie,a uzyskanie remisji choroby uwarunkowane jest stałym przyjmowaniem leku. Zaprzestanie leczenie często prowadzi do nawrotu choroby.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz