Soczewki dla astygmatyka

Witam serdecznie. Mam pewien problem i bardzo bardzo proszę o pomoc. Mianowicie zależy mi, by rozwiązać pewien problem i dobrać możliwie najlepszą drogę. Byłem na badaniach wzroku i na wstępnych tych badaniach bez żadnego kropienia, tylko tak przez tam jakiś aparat (takie sprawdzenie jest bardzo wiarygodne - czy w przypadku kropienia może się jakoś bardzo różnić od zwykłego sprawdzenia?) stwierdzili, że mam w prawym oku astygmatyzm -3.75, a w lewym coś koło -2. Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwość dobrania takich soczewek, by wadę możliwie korygowały do 0. Najbardziej rozchodzi się o to prawe oko. Zależy mi na tym, ponieważ trenuję strzelectwo sportowe, które jest dla mnie bardzo ważne.

Chciałbym wiedzieć, jak to jest z okularami, czy szkła o mocy, które by były dobrane na moją wadę, by mi nie przeszkadzały, tzn. czy by zniekształcały obraz lub zmieniały jego rozmiar, lub tym podobne. Strzelectwo polega na tym, że na długości ręki trzyma się pistolet, który ma szczerbinkę i ok. 20 cm dalej muszkę, którą trzeba zgrać z szczerbinką i tarczą oddaloną o 10 m. Pytanie - czy istnieje jakieś rozwiązanie, przy którym mogłoby wszystko dobrze funkcjonować? Chciałbym też wiedzieć, jak to jest z laserową korekcją wzroku? Z tego co czytałem, możliwe jest to od 21 roku życia, a ja mam 16. Bardzo zależy mi na fachowej radzie od specjalisty, ponieważ strzelectwo to całe moje życie. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Aleksandra Katarzyńska

Szanowny Panie,

Proponowałabym wizytę u doświadczonego specjalisty w dziedzinie okulistyki, który wyjaśni Panu dokładnie, na czym polega istota choroby i jakie jest najlepsze postępowanie.

Na korekcję operacyjną jest za wcześnie, ponieważ krótkowzroczność stabilizuje się mniej więcej wraz z zakończeniem wzrostu, nie zależy od pełnoletności, lecz czynników biologicznych. Myślę, iż najlepszym rozwiązaniem w Pana sytuacji byłoby zastosowanie odpowiednio dobranych soczewek kontaktowych.