Właściwa dieta: jak bezpiecznie schudnąć?

Zwracam sie do lekarza. Proszę pomóżcie. Mam już tego dosyć. Koleżanki, znajome się cieszą ze stosowania diety Dukana. Chudną. Tylko nie ja. Pomimo, że stosowałam ją rygorystycznie, to po tygodniu zamiast schudnąć, przytyłam. Co robiłam nie tak? Mam 158 cm i ważę 62 kg. To chyba za dużo. Proszę pomóżcie. Moja grupa krwi to o rh plus.  Jak mam się odżywiać? Mieszkam obecnie w Anglii. Tu jedzenie jest dosyć tuczące, ale wiem, jakie rodzaje żywności wybierać. Jem dużo warzyw. Staram się unikać chleba. Pomóżcie, bo zwariuję. Pozdrwaiam
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Współczynnik BMI dla Pani wagi oraz wzrostu mieści się w górnej granicy normy (24,83).
Niestety nie podała Pani szczegółowo jak teraz wygląda Pani odżywianie, jak długo stosowała Pani dietę i jak ona wyglądała, dlatego też nie mogę odnieść się do ewentualnych błędów, które Pani popełnia. Proponuję wprowadzić w życie zasady zdrowego odżywiania, które powinny stać się dobrym nawykiem na lata.
Na początku diety proponuję zmniejszyć ilość kalorii do ok. 1200-1400/dobę. Powinna Pani jeść regularnie, najlepiej 4-5 posiłków dziennie, z czego śniadanie do godziny po przebudzeniu, a kolację na ok. 3 h przed snem. Na kolację warto spożywać produkty czystobiałkowe. Ważne jest spożywanie płynów, proszę pić co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata). Z diety należy wykluczyć nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów. W żadnym wypadku nie można drastycznie ograniczać produktów mięsnych oraz ryb. Mięso jest źródłem żelaza, którego niedobór może doprowadzić do anemii, natomiast ryby zawierają duże ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego jak najbardziej polecam warzywa oraz owoce- jako źródło witamin. Należy ograniczyć produkty mączne: pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki oraz alkohol.

Bardzo dobrze byłoby postawić na aktywność fizyczną w postaci ćwiczeń aerobowych lub treningu interwałowego (choć ten drugi dla bardziej zaawansowanych). Trening aerobowy należy stosować najlepiej minimum 40min. dziennie przez ok. 5 dni w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, skakanka, stepper itp. (proszę pamiętać o rozciąganiu!!!)
Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona).
Pozdrawiam