Wpływ stresu na serce i ryzyko wystąpienia zawału

Wśród czynników ryzyka zawału serca jest stres. Czy chodzi o to, że sam stres może JEDNORAZOWO spowodować zawał serca, czy o to, że stres "zużywa" serce szybciej, co przez lata w skumulowany sposób OSŁABIA serce, które jest bardziej podatne na zawał? Czy jeśli jestem osobą "znerwicowaną" i w różnych sytuacjach jak i przez dłuższe okresy czuję, jak serce mi kołacze, przyspiesza itd., to czy takie objawy wegetatywne mają wpływ na kondycję mojego serca pod kątem ryzyka zawału w DŁUŻSZYM OKRESIE?
MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu

Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność

Około 40-60% Europejczyków prowadzi siedzący tryb życia, z czego płyną bardzo negatywne skutki zdrowotne. Ile czasu powinniśmy poświęcać na wysiłek fizyczny? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podejmowanie co najmniej 30-minutowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności prze 5 dni w tygodniu lub 20-minutowej aktywności o dużej intensywności ? przez 3 dni w tygodniu.

Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

Chodzi zarówno o jednorazowy silny epizod stresu, który może doprowadzić do niedokrwienia mięśnia sercowego, jak i przewlkłe działanie stresu, który poprzez oddziaływanie na organizm również zaburza ukrwienie mięśnia sercowego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty