Wynik badania tomografii kręgosłupa 40-latki

Tomografia : bad wykazuje zmiany zwyrodnieniowe krążków m-kręgowych L4/5 i L5/S1 w postaci: dehydratacji z następowym umiarkowanym obniżeniem wysokości, centralnej protruzji krążka L4/5 wielkości 4 mm, powodującej ucisk na worek oponowy i zwężenie obu otworów m-wych, wypuklina pierścienia włóknistego L5/S1 powodująca zwężenie obu otworów. Na poziomie S2/S3 - kilka torbieli Tarlova - 7,5 mm, ubytki typu Schmorla. Proszę o interpretację. Jak leczyć schorzenie?

Ucisk zwyrodniałych krążków międzykręgowych powoduje u Pani prawdopodobnie dolegliwości bólowe. Pierwszym krokiem powinny być zabiegi rehabilitacyjne oraz leki przeciwbólowe z grupy niesterydowych przeciwzapalnych. W przypadku braku efektu proponuję konsultację u neurochirurga w celu omówienia wskazań do zabiegu operacyjnego.

Pozdrowienia dr n.med. Artur Grodzki