Wyniki echa serca - czy wszystko jest w porządku?

Bardzo proszę o interpretację wyników echa serca (kobieta 36 lat skarżąca się na przeskoki serca): LV 27/42 mm; IVS 12/8 mm; PW 12/7 mm; LA 33 mm; Ao 26 mm; RV 20 mm; RA 48x40 mm; zastawka mitralna: V maks. 0,7 m/s E/A 1,5 fala zwrotna: ślad; zastawka aortalna: V maks. 1,2 m/s fala zwrotna: nb zastawka trójdzielna: V maks. 0,6 m/s fala zwrotna: II/III st. (V maks.=2.9 m/s; szacowane ciśnienie w RA/ŻGD: 10cmH2O); zastawka płucna: V maks. 0,6 m/s (AcT=130ms) fala zwrotna: nie uwidoczniono; frakcja wrzutowa: 65%; funkcja rozkurczowa: prawidłowa kurczliwość: czynność komór bez uchwytnych zaburzeń odcinkowych; osierdzie: bez cech rozwarstwienia; inne: obs. ASD,PDA, zawężanie LVOT, MVP: /-/-/-/-/ . Obs. AAA: /-/. Wnioski: podwyższone ciśnienie płucne, czynnościowa niedomykalność II/III st. zastawki trójdzielnej, zaznaczony wymiar prawego przedsionka. Poza w/w morfologia serca, czynność komór oraz przepływy wewnątrzsercowe - bez odchyleń od stanu prawidłowego. Podczas badania miarowa czynność serca 80/min, Exx /-/.
ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Badanie wykazało, iż występuje u Pani fala zwrotna przez zastawkę trojdzielną, która znajduje się pomiędzy przedsionkiem, a komorą serca po stronie prawej.

Oznacza to, iż krew cofa się z prawej komory do przedsionka powodując zaleganie krwi w prawym przedsionku i układzie żylnym.
Może to skutkować poszerzeniem przedsionka i spowodować jego migotanie.

Myślę, że najlepiej udać się z wynikiem badania do kardiologa, który obejmie Panią odpowiednim leczeniem.

Pozdrawiam!