Z czego może być ten opóźniony okres?

Witam. Pierwszy raz spóźnia mi się okres 9 dni. Na pewno nie jestem w ciąży. Od dwóch dni mam wrażenie że moje sutki są obrzmiałe i trochę bolał. Zazwyczaj okres pojawiał się co 28-30dni, nigdy nie było takiej sytuacji jak teraz, więc zaczynam się niepokoić, zaznaczam że nie zmieniłam diety, styl życia cały czas prowadzę taki sam. Co może być przyczyną takiego opóźnienia ? Mam się czymś niepokoić ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przedłużający się cykl może mieć wiele powodów. Prawidłowy trwa zazwyczaj od 25 do 35 dni. Jakiekolwiek odstępstwa od tej normy powinny być obserwowane, ponieważ do najczęstszych przyczyn spóźniającego się okresu możemy zaliczyć: zmiany hormonalne, zmiany klimatu, cykle bezowulacyjne, przybranie lub utrata na wadze, inna dieta, stres lub ciąża.

Jeżeli może Pani wykluczyć ciążę (w przypadku występowania kontaktów seksualnych zalecamy przeprowadzenie testu ciążowego), nie została zmieniona dieta, ani styl życia, nie występował przewlekły stres, który mógł przyczynić się do opóźnienia miesiączki, zachęcamy, aby udała się Pani do ginekologa, który mógłby przeprowadzić odpowiednie badania. Będzie on w stanie postawić jednoznaczną diagnozę takiego stanu, ponieważ bez specjalistycznych metod ciężko określić przyczynę braku okresu.

Może się okazać, że wystąpił cykl bezowulacyjny, który w znaczący sposób przesunął wystąpienie miesiączki.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który w całości został poświęcony opisanemu przez Panią problemowi:

https://zdrowie.parenting.pl/brak-okresu-przyczyny-powody

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.