Zagubienie i niezrozumienie przy terapii

Jestem w trakcie terapii, ale nie mogę poradzić sobie z uczuciem, że terapeutka wcale mnie nie rozumie, za każdym razem pyta czy zapisać dalej wizytę a ja czuje się tak jakby sugerowała ,że terapia nie jest mi potrzebna.Czuje się zagubiona.

Proszę porozmawiać na temat Pani odczuć z terapeutką. Terapeutka może zadawać szereg pytań, aby szukała Pani odpowiedzi oraz motywacji do terapii w sobie. Wszelkie męczące Panią wątpliwości powinny być omawiane właśnie podczas tych spotkań.
Bywa jednak też tak, iż pacjent i terapeuta są niedopasowani. Nie każdy terapeuta jest odpowiedni dla każdego pacjenta. Podstawą skutecznego leczenia jest dobra, oparta na zaufaniu, relacja z terapeutą. Więc jeżeli pomimo prób przepracowania wątpliwości podczas terapii, będzie Pani cały czas odczuwać dyskomfort, można rozważyć zmianę terapeuty. Proszę jednak dać sobie trochę czasu i omawiać swoje emocje na bieżąco.
Warto także upewnić się, że specjalista, z którym Pani pracuje posiada kwalifikacje w zakresie psychoterapii. Nie jest to tożsame z ukończeniem studiów psychologicznych.
Proszę też pamiętać, że psychoterapia jest procesem długoterminowym. Zmiany nie przychodzą z dnia na dzień.

Zachęcam, żeby porozmawiała Pani o tym ze swoją terapeutką - warto powiedzieć, jak się Pani czuje w tej sytuacji oraz czego Pani oczekuje (że chce się Pani umówić na stały termin, bo wtedy będzie Pani czuła się pewniej). W takich sytuacjach najlepiej wyjaśnić takie kwestie w bezpośredniej relacji.