Zatrzymanie odchudzania po zrzuceniu 18 kg

Witam. Mój problem jest następujący; od ponad 4 miesięcy stosuję dietę (1000-1200kcal, 5 posiłków dziennie), udało mi się zrzucić 18 kg, chciałabym dobić do 20 kg, ale w tej chwili okazuje się to bardzo trudne. Odżywiam się zdrowo, a do tego stosuję błonnik witalny i piję zieloną kawę. Na dzień dzisiejszy ważę 57.5kg, I od dłuższego czasu waga nie spada. Nie mam pojęcia co zrobić, by dobić do 55kg. Proszę o pomoc i radę. Serdecznie Pozdrawiam!

To normalne, że po utracie pewnej masy ciała organizm zaczyna się buntować i następuje przestój w spadku wagi. Należy zmodyfikować dietę (włączyć nieco więcej białka) i w miarę możliwości zwiększyć aktywność fizyczną. Po jakims czasie waga znów zacznie spadać ale to może potrwć kilka tygodni więc należy uzbroić się w cierpliwość.

Proponowałbym zrobić analizę składu masy ciała, ponieważ sam wyznacznik masy ciała jest niewiarygodny. Może mieć Pani dużą masę mięśniową + dobre nawodnienie (więc ogólna masa ciała może być wyższa), a niską tkankę tłuszczową.

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

Mgr Paulina Szczechowicz

Niestety ale diety niskokaloryczne bardzo często prowadzą do spowolnienia metabolizmu i w efekcie masa ciała stoi w miejscu. Co więcej na diecie 1000 kcal bardzo łatwo jest się doprowadzić do niedoborów. Poza tym po bardzo szybkich efektach jest ryzyko wystąpienia efektu jojo. Dużo lepszy efekt daje stosowanie diet o nieco większej kaloryczności i zwiększenie aktywności fizycznej. Najlepiej udać się z problemem do dietetyka. Bardzo ważne jest również aby po osiągnięciu wymarzonej wagi odpowiednio wyprowadzić Panią ze stosowanej diety - właśnie po to aby uniknąć efektu jojo. Proponuję wizytę u dietetyka, specjalista po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i pomiarów pomoże rozwiązać problem.