Osoba Witam, dużo pracuję przed komputerem, nie mam żadnej wady wzroku, jednak chciałam zadbać o to, by moje oczy nie popsuły się w wyniku pracy, jaką wykonuję (całe dnie przed monitorem). Polecono mi kupić tzw. "zerówki" z antyrefleksem, jednak na wielu forach przeczytałam, z że to może jedynie pogorszyć wzrok. Czy to prawda? Czy zerówki z antyrefleksem nie chronią oczu przed zmęczeniem,promieniami itp.? Czy jeśli już je mam, to mam je odstawić i nie nosić?
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie,
Na szkła nanosi się różnego rodzaju powłoki. Najważniejszą powłoką jest antyrefleks. Każdego, kto nosi okulary, męczy odbijanie światła na soczewkach. Pojawiające się po obu stronach soczewek refleksy świetlne ograniczają czystość widzenia, rozpraszają uwagę i drażnią oczy.
Soczewki okularowe z powłokami antyrefleksyjnymi skutecznie ograniczają te niepożądane zjawiska.

ZALETY POWŁOK ANTYREFLEKSYJNYCH:

  • Eliminują niepożądane zjawiska odbicia światła, przez co do oka dociera prawie 100% światła.
  • Zapewniają lepszy kontrast widzenia
  • Zapewniają większą przejrzystość soczewek, które wydają się bardziej klarowne i niemal całkowicie niewidoczne.
  • Warstwa hydrofobowa będąca jednym z elementów powłoki antyrefleksyjnej, poprawia jej odporność na zaparowanie i zwilżanie wodą.
  • Nadają subtelną kolorystykę soczewkom, podnosząc estetykę okularów. Odbicia nie zakłócają kontaktu wzrokowego z rozmówcą.
  • Zmniejszają uczucie zmęczenia w trakcie pracy z komputerem, oglądania telewizji lub przebywania w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem.
  • Zwiększają bezpieczeństwo prowadzenia samochodu, zwłaszcza podczas jazdy nocą lub w deszczu.

Dodatkowo na zmeczenie oczu przy długotrwałej pracy przy komputerze proponowałabym krople nawilżające, najlepiej bez konserwantów, np. Hyabak.

Pozdrawiam.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Okulistyka – Okulistyka jest działem medycyny zajmującym się badaniem, wykrywaniem oraz leczeniem chorób oczu. Najnowsze metody operacyjne w okulistyce pozwalają na korektę wielu uciążliwych wad. Laserowa korekta wzroku umożliwia przywrócenie ostrości widzenia zarówno u krótko-, jak i dalekowidzów.
  • Choroby powiek – Zaczerwieniona powieka, gradówka, jęczmień czy zaschnięta wydzielina na rzęsach to dość popularne problemy. Często też objawy są mniej charakterystyczne – niewielki dyskomfort, swędzenie i podrażnienie brzegów powiek oraz pieczenie, łzawienie oczu, z czasem pojawia się charakterystyczny obrzęk i przekrwienie.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach