Ziarninowanie rany po zmiażdżeniu podudzia

Witam!Miałam rany zmiażdżeniowe podudzia,martwice.Obecnie rana ziarninuje się.Jeden lekarz mówi,że to leczenie potrwa i trzeba cierpliwości a drugi mówi wkółko o przeszczepie.Wg niego jest słabe ziarninowanie i że jest jakaś włóknina w ranie hmm.Proszę o radę,czy potrzebny jest przeszczep?Czy samo ziarninowanie nie pomoże?Jeśli już przeszczep to jakie jest znieczulenie?Dziękuję.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli rana nie ziarninuje się prawidłowo i nie rokuje wygojeniem autoprzeszczep skóry jest wskazany.
W zależności od miejsca pobrania skóry do przeszczepu znieczulenie ogólne lub podpajęczynówkowe.

Trudno mi określić jaki jest stan miejscowy ran i zaproponować odpowiedni sposób postępowania bez bezpośredniego badania, obejrzenia dokładnego ran. Ich zasięg oraz morfologia jest ważna do podjęcia decyzji co do dalszego sposobu postępowania. Aby podjąć ostateczną decyzję w sprawie dalszego leczenia radziłby z tym problemem udać się na konsultację do Poradni Chirurgi Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. Trzeba wiedzieć, że aby zastosować przeszczepy skórne muszą zostać spełnione odpowiednie, ścisłe warunki kliniczne (głównie jałowość rany). Pobranie płatów skórnych jak i ich przeszczep wykonuje się oczywiście w znieczuleniu najczęściej miejscowym lub krótkim dożylnym.