Zrosty po operacji a odpowiednia dieta

Dobry wieczór, 8 lat temu przeszłam operacje niedrożności jelit, wycięto mi 50 cm jelita cienkiego. W ostatnim czasie dokuczają mi zrosty po operacyjne(tak podejrzewam), które stwierdzono 4 lata temu. Czuje kłucie w boku i uczucie ciągnięcia. Chciałabym uzyskać informacje na temat diety, której powinnam przestrzegać aby jak najlepiej uchronić się przed dolegliwościami związanymi z operacją. Co powinnam jeść? A co szkodzi mojemu zdrowiu po takich przejściach? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Aleksander Ropielewski

Nie ma skutecznej diety zapobiegającej powstawaniu zrostów. Stosowanie diety miękkiej i płynnej oraz miksowanej zmniejszy ryzyko wystąpienia niedrożności, natomiast nie wyeliminuje go w pełni w sytuacji gdy zrosty się powiększają.

Nie znam powodu ani zakresu operacji , jak również jej efektu!!! - nie mogę więc powiedzieć nic konkretnego!!! - proszę zwrócić się do operatora lub do najbliższego chirurga!!!!! zż