Ataki duszności

Witam, mam 16 lat. Od 2 lat mam dziwne ataki duszności w gardle. Na samym początku nie wyglądały one groźnie, czasami myślałam, że to suchy kaszel, ale ostatnio objawy strasznie się nasiliły. Duszności łapią mnie kilka razy dziennie, a czasami mogę ich nie mieć wogóle. Kiedy łapie mnie duszność w gardle, mam bardzo sucho, nie mogę złapać powietrza, robię się straszniei bordowa i czasami mam łzy w oczach, a na gardle wychodzą mi żyły. Czasami napad jest tak ciężki, że czuję uderzenia ciepła na całym ciele, a także w głowie robi mi się słabo i muszę usiąść, a głowa chce mi pęknąć z bólu. Jak duszność minie, wszystkie objawy także mijają. Takie ataki nie zdarzają się często. Od września mam też dziwne ukucie w klatce. Polegają one na tym że nagle mnie ukuje i nie mogę złapać powietrza, bo jak chcę zrobić wdech, to właśnie mnie kuje. Duszności na początku łapały mnie w np. w szkole, w salach, gdzie było dużo kwiatów i pyłu z kredy, ale teraz łapie mnie wszędzie. Nigdy nie złapały mnie na świeżym powietrzu czy na wf. Zdarzały się też takie sytuacje, że duszności łapały mnie jak się czymś przejmuję lub stresuję, ale czasami po prostu sobie siedzę i nagle mnie załapią, tak po prostu. Proszę o odpowiedź, nie wiem co to może być.

Witam!

Twój problem może zdiagnozować wyłącznie lekarz na bezpośredniej wizycie. Diagnoza na podstawie opisu nie jest możliwa. Warto, żebyś na początek powiedziała rodzicom, co się z Tobą dzieje. Opisane dolegliwości mogą być objawem nerwicy, ale także choroby somatycznej. Do kontaktu ze specjalistą wymagana będzie zgoda rodziców. Żeby móc zdiagnozować nerwicę, najpierw należy wykluczyć organiczne przyczyny zaburzenia, czyli np. astmę. Porozmawiaj z rodzicami i poproś ich o wspólną wizytę u lekarza rodzinnego, który będzie mógł zalecić odpowiednie badania. Jeśli nie zostanie stwierdzona choroba somatyczna odpowiedzialna za występujące objawy, wtedy należy zgłosić się do lekarza psychiatry, który będzie mógł zdiagnozować problem. Jeśli okaże się, że jest to nerwica, wtedy należy zgłosić się także do psychologa i wziąć udział w terapii.

Pozdrawiam