Bóle pod prawym żebrem, mdłości po każdym posiłku i częste odbijania

Witam, jestem otyłą kobietą, lat 40. Od 3 tygodni odczuwam kłucia, bóle pod prawym żebrem, mam mdłości po każdym posiłku i częste odbijania nawet po jednym sucharku. Wynik USG: Wątroba powiększona AP-160 mm, o prawidłowym echu, dwa złogi w woreczku żółciowym(większy 12mm), reszta w normie. Stłuszczenie. Mam pytanie: Wynikiem czego może być powiększona wątroba? (czytałam, że norma w pomiarze AP to 12mm), Czy może to być objaw niewydolności serca?(miewam duszności) Pozdrawiam

Stłuszczona wątroba jest prawdopodobnie związana z nadmierną masą ciała i wysokim spożyciem cukru lub innych źródeł fruktozy. Biorąc pod uwagę otyłość i współistniejące problemy raczej trudno jest ustalić co jest przyczyną pierwotną, a co dalszym powikłaniem. Niezależnie jednak od aktualnego stanu zdrowia biorąc pod uwagę Pani młody wiek powinna Pani koniecznie leczyć się w kierunku redukcji otyłości.