Brak porozumienia z mamą

Mam problem z mamą, ona sie mnie czepia że się źle zachowuje, mówi że jestem wariatką, boje mnie po rękach, zabiera telefony, ja już nie mam siły nie wiem co robić, ona chce mnie wysłać do szpitala psychiatrycznego, ja mam tego dosyć

Witam. Masz 18 lat, jeśli jeszcze się uczysz, zapewne w Twojej szkole jest psycholog lub pedagog szkolny. Zwróć się do niego po pomoc, opowiedz o swojej sytuacji. Twoja mama może zostać poproszona o przybycie do szkoły, możecie wspólnie z psychologiem/ pedagogiem szkolnym porozmawiać i ustalić dalszy plan postępowania. Jesteś osobą pełnoletnią i bez ubezwłasnowolnienia, nikt nie może Cię bez Twojej zgody umieścić w szpitalu psychiatrycznym (chyba, że stwarzasz niebezpieczeństwo wobec siebie lub innych!). Jednak jeśli borykasz się z jakimiś problemami sfery psychicznej skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu i poproś o skierowanie do psychiatry i/ lub psychologa.Przede wszystkim nie zostawaj z problemem sama.

Nie wiem, co jest powodem takich słów i zachowań mamy, choć rozumiem, że jest Pani z tym ciężko. To przykre słyszeć od kochającej osoby, że jest się wariatką. Nie wiem, czy próbowała Pani rozmawiać z mamą? Pytać , co jest powodem takich zachowań? Z czym mamie jest trudno, czego nie potrafi zaakceptować? Być może gdyby- w atmosferze szczerości i zaangażowania- spróbowała Pani wyjaśnić motywy swoich zachowań byłoby jej łatwiej i nie musiałaby się uciekać do tak drastycznych sposobów, jakie podejmuje teraz. Robi to prawdopodobnie po to, by Panią chronić, jednak przez brak zrozumienia czasem działa to w drugą stronę. Być może tez w takiej rozmowie mogłaby Pani usłyszeć, o co tak naprawdę mamie chodzi, co chciałaby osiągnąć, z czym jest jej trudno, czego oczekuje itp. Wtedy razem mogłyby Panie ustalić jasne zasady wspólnego życia, obydwie zobowiązać się do ich przestrzegania itp.
Zawsze też można skorzystać z pomocy psychologa rodzinnego. Czasem bowiem jest łatwiej zobaczyć coś komuś z zewnątrz, jak i stronom rozmawiać i słyszeć się na neutralnym gruncie z towarzyszeniem profesjonalisty.