Brak zainteresowań oraz problemy z koncentracją i pamięcią przy depresji

Dzień dobry. Od 3 lat leczę się na depresję. Brałem już wile leków (olanzapinę, trittico, seronil, mozarin, solian). Obecnie od 8 miesięcy biorę venlafaksynę (150 mg rano) i chlorprothixen (50 mg na wieczór). Od początku leczenia pewna poprawa nastąpiła (ustąpiły lęki, stałem się bardziej aktywny). Jednak nadal dokucza mi najbardziej brak zainteresowań, problemy z koncentracją i pamięcią. Przez te problemy nie mogę wrócić na studia. Proszę o radę, co mam zrobić, abym mógł z powrotem się uczyć?

Witam,
U podstaw depresji zawsze jest "pewna" historia cierpienia, rozczarowania, smutku. Tego co się wydarzyło, co Pana zatrzymało w życiu, zniechęciło i nie można tego wyleczyć farmakologią. Leki jedynie wyciszają objawy, ale nie rozwiązują problemu. To tak jakby nieoczyszczaną ranę przykryć plasterkiem, jest opatrunek, ale pod spodem, może zbierać się ropa i zakażenia. Tak jest z depresją, leki są dla niej opatrunkiem, jednak, aby poradzić sobie z nią i wyjść z niej, niezbędna jest psychoterapia. Psychoterapia jest metodą leczenia depresji, proszę pomyśleć o jej podjęciu. Pozdrawiam

Witam,

Do leczenia farmakologicznego należałoby dołączyć również psychoterapię, która jest skuteczną metodą leczenia depresji docierającą do jej źródeł a nie wyłącznie objawów. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z sesji biofeedback pomagają polepszyć koncentracje i pamięć. Kompleksowe leczenie jest najbardziej optymalne.

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek