Brak zarodka i pęcherzyka żółtkowego

Witam! Czy to ciąża bezzarodkowa: - od pełnego stosunku minęło 7 tygodni; - od stosunku przerywanego, nie zauważyłam preejakulatu 5 tygodni (kilka sekund penetracji na początku pieszczot); - brak okresu ze względu na wcześniej stosowany Rigevidon, 2 op. bez przerwy; - odstawienie Rigevidonu i stosunek po 2 tygodniach od odstawienia (ten który miał miejsce 7 tygodni temu); - brak zarodka, brak pęcherzyka żółtkowego; - pęcherzyk 18 mm, 6 tyg. 1 dzień wg USG. Wg. mojego lekarza ta ciąża nie rozwija się za dobrze. Czy ma rację? Pozdrawiam!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli nie współżyła Pani, poza wymienionymi przez Panią dwoma zbliżeniami, to do zapłodnienia mogło dojść teoretycznie w wyniku krótkiej penetracji podczas pettingu (mało prawdopodobne) i w takim układzie ciąża może rozwijać się prawidłowo. Trudno póki co oceniać definitywnie rokowanie co do dalszych losów Pani ciąży. Konieczne jest wykonanie badania USG za tydzień lub dwa celem oceny, czy pęcherzyk urósł a w jego wnętrzu pojawił się zarodek. Jeśli tak się nie stanie - będzie można postawić rozpoznanie pustego jaja płodowego (ciąży bezzarodkowej) i konieczna będzie indukcja poronienia - farmakologiczna lub poprzez zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy.

Pozdrawiam serdecznie!