Ciąża a koniec przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam. Skonczyłam przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i myślimy z mężem o tym, żeby postarać się o dziecko. Jedyne co mnie martwi, to, czy dziecko będzie zdrowe. Czy tabletki mogą mieć jakiś wpływ na ciążę? Czy najlepiej odczekać jakiś okres, a potem się starać? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Tabletki antykoncepcyjne mogą mieć negatywny wpływ na płód tylko, jeśli są przyjmowane w trakcie ciąży. Jeśli odstawiła je Pani przed zapłodnieniem, dziecku nic nie grozi.

Radzę jednak odczekać kilka cykli przed ewentualnym zajściem w ciążę, gdyż odstawienie tabletek powoduje "hiperpłodność", która może skutkować ciążą mnogą. Bliźniaczki, ale też trojaczki czy czworaczki, nie są niczym dziwnym u kobiet, które zaszły w ciążę krótko po odstawieniu doustnej antykoncepcji.