Ciąża po raku rdzeniastym

Kobieta l.31. Diagnoza rak rdzeniasty, mutacja Ekson 6. Mim wyciętą doszczętnie tarczycę oraz węzły chłonne z obu stron. Było to dwa lata temu. Obecne wyniki w normie, próba z pentagastryną robiona dwukrotnie w normie. Jestem pod stałą kontrolą endokrynologa i onkologa. Mam 3,5 letnią córeczką( robione badania miała genetyczne, jest zdrowa). Obecnie jestem w ciąży 3/4 dz. i boję się czy przebyta choroba ma jakiś wpływ na moje zdrowie-czy istnieje ryzyko nawrotu choroby, przerzutu oraz czy jest ryzyko, że moje drugie dziecko będzie miało mutację czy tak jak pierwsze będzie zdrowe? Kamila

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rak rdzenisty tarczycy jest w większości przypadków sporadyczny, a w 25% związany z dziedziczeniem. Jego dziedziczenie jest autosomalne dominujące, tzn. w razie odziedziczenia genu (50% szansy) ujawnia się choroba. W związku z tym, również w tym przypadku będzie potrzeba przeprowadzenia badania genetycznego.

W chorobach nowotworowych zakłada się, że pierwsze 4 lata mają zwiększone ryzyko nawrotu, więc zwłaszcza w tym okresie potrzebna jest szczególna opieka, pod którą jak wynika z Pani opisu, Pani się znajduje. Nie ma opisanego faktu by sama ciąża wpływała na nawrót raka rdzeniastego tarczycy, tak czy inaczej w dalszym ciągu potrzebna jest kontrola onkologiczna.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!