Co mam robić z tym bólem głowy mając 23 lata?

Witam, mam 22 lata i od czasów gimnazjalnych borykam się z bólem głowy z zaburzeniami wzoru (pojawiają się jakby mroczki jednocześnie z bólem głowy i lekkimi nudności, czasami nawet 2 razy dziennie, średnio raz w tygodniu oraz od kilka lat inne zaburzenie - jakby nacisk na gałkę oczną przez co widzę podwójnie, a samo patrzenie jest bolesne), wspomnę tu, że zarówno moja mama jak i babcia posiadają zdiagnozowane migreny ale bez aury. 2 lata temu byłam u Pani neurolog, które skierowała mnie na rezonans - wszystko ok. Od ostatniego tygodnia natomiast mam częste zawroty głowy z migrenami. Czy mogę udać się do neurologa, u którego byłam wcześniej, nie posiadając nowego skierowania? Czy te objawy mogą wskazywać na coś poważnego? Dodam, że od trzech miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne, ale dopiero teraz poczułam te zawroty. Prosze o poradę

Szanowna Pani, chorując na migrenę należy zwrócić szczególną uwagę na zagrożenia jednoczesnego stosowania hormonalnej antykoncepcji. Przy istnieniu migreny już uprzednio, przed włączeniem hormonalnej antykoncepcji, warto wiedzieć, że środki te utrudniają, a czasem uniemożliwiają opanowanie migrenowych bóli głowy. Ponadto w sytuacji obecności migreny i stosowania hormonalnej antykoncepcji znacznie wzrasta ryzyko zakrzepicy naczyń mózgowych - niedokrwiennego udaru mózgu. Wskazane jest zaprzestanie stosowania hormonalnej antykoncepcji, a może okazać się że wówczas dolegliwości neurologiczne złagodnieją. Następnie, gdyby dolegliwości utrzymywały się z podobną jak dotąd częstością, pod nadzorem Pani neurolog, u której się Pani uprzednio leczyła, można podjąć leczenie profilaktyczne migreny. Najbardziej sprawdzonym środkiem tego typu są podskórne zastrzyki 1 x/miesiąc ( substancji leczniczej erenumab - przeciw receptorowi CGRP ). Stosowanie leczenia profilaktycznego migreny jest celowe po uprzednim zaprzestaniu jej prowokowania hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi.