Co może być przyczyną wypadania włosów u 16-latka?

Witam. Nazywam się Kamil i mam 16 lat. Od około 3 lat stosuję żel do włosów praktycznie codziennie, do tego suszę je suszarką, jednakże nie przesadzam z ciepłym powietrzem, staram się dbać o włosy i myć je szamponem ***** przeciwko łupieżowi i wypadaniu włosów. Słyszałem, że wypadanie włosów może być mechaniczne, od codziennego czesania się. Słyszałem również, że może mieć to podłoże genetyczne, a mój dziadek wyłysiał w młodym wieku. Chciałbym zapytać czy stosowanie żelu może być przyczyną mojego wypadania włosów? Czy może jest to spowodowane nadmiernym suszeniem i powinienem odstawić suszarkę? A może ma to podłoże genetyczne? Zastanawiam się również czy chodzenie w zimie bez czapki może być tego przyczyną... Czekam na odpowiedź, Pozdrawiam.

Witam.

Spośród przyczyn łysienia, które Pan wymienił najbardziej prawdopodobne wydaje się tło genetyczne. Właśnie łysienie androgenowe ma charakter dziedziczny. Jako przyczynę upatruje się podwyższony poziom hormonów męskich. Radziłabym, aby odwiedził Pan dermatologa, który przyjrzy się włosom, określi rodzaj łysienia i ewentualnie zleci badania dodatkowe.
Wskazane jest stosowanie preparatów witaminowych wzmacniających włosy oraz specjalistycznych szamponów, będących kuracją przeciw wypadaniu włosów.
Wpływ suszenia czy stosowania żelu może w niewielkim stopniu odpowiadać zmianom, które Pan opisuje. Szczotkowanie włosów (o ile nie jest związane z ich wyrywaniem) ma raczej korzystny wpływ na mieszki włosowe, bowiem mechanicznie doprowadzamy do lepszego ukrwienia skóry głowy.
Pozdrawiam.