Co myśleć o tej biegunce u córki?

Witam. Moja corka od kilku tygodni ma naprzemiennie luzne 2-3 kupy dziennie lub jedna normalna. Od 2 tyg chodzi do żłobka. W zeszlym tyg wieczorem dostala strasznej biegunki. Okolo 7 wodnych kup i jakieś 10 kleksow w ciagu nocy ale bez gorączki. Pediatra mowi ze tak bywa przy adenowirusie. Kazala nawadniac elektrolitami i podać tasectan na biegunke oraz dicoflor. Corce dodatkowo ida zęby piatki i wypija duzo mleka MM bebilon profutura 3. Naczytalam sie ze podczas biegunki infekcyjnej może wystapic chwilowo nietolerancja laktozy i w sumie objawy sie zgadzaja. Czy mam racje ? I pytanie glowne to czy mogę zmienic tymczasowo mleko na bebilon bezlaktozowy ? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Biegunka u dziecka, szczególnie gdy trwa przez dłuższy czas wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Proszę udać się do pediatry lub lekarza medycyny rodzinnej, który dzięki badaniu i dodatkowej diagnostyce będzie mógł określić przyczynę tego problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Biegunka u najmłodszych może pojawić się z wielu różnych przyczyn. Bardzo często dziecko nie toleruje określonych pokarmów i składników, np. laktozy, stąd też pojawia się tego typu objaw. Biegunka może wystąpić także nie tylko w wyniku alergii, ale również innych zaburzeń pracy układu pokarmowego. Dość często sygnalizuje również zatrucie lub infekcję wirusową. Biegunce mogą wtedy towarzyszyć dodatkowe objawy, jak osłabienie, ból brzucha czy podwyższona temperatura. W takiej sytuacji trzeba zadbać o to, aby dziecko wypijało dużą ilość płynów. Tego typu przypadków nigdy nie należy lekceważyć, ponieważ może dojść do odwodnienia u malucha. Decyzję o zmianie mleka warto podjąć w konsultacji z pediatrą.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym biegunki u dziecka oraz czynników, które mogą ją wywoływać. Tekst zawiera również kilka wskazówek dotyczących postępowania w przypadku biegunki:

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka-u-dzieci

Warto również sprawdzić, co na pytania o podobnej tematyce sądzą eksperci portalu abcZdrowie.pl

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-podac-9-miesiecznemu-dziecku-na-biegunke

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-dziecko-ma-biegunke

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-podczas-zabkowania-u-10-miesiecznego-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.