Hipoplazja odcinka A1 tętnicy mózgowej

Dzień dobry. Ostatnio mam trochę problemów zdrowotnych i w związku z tym, chciałabym się dowiedzieć, czy hipoplazja odcinka a1 tętnicy mózgowej przedniej lewej jest groźna? Co w ogóle oznacza hipoplazja odcinka a1? Jak wygląda leczenie hipoplazji? Jakie skutki zdrowotne może przynieść hipoplazja odcinka a1 tętnicy mózgowej? Nie ukrywam, że cała diagnoza mnie przeraża i nie wiem, co powinnam w tej sytuacji zrobić. Czy konieczne jest leczenie operacyjne? Co powinnam zrobić? Bardzo proszę o informację, czym jest hipoplazja tętnicy mózgowej. Jakie inne choroby mogą się pojawić przy hipoplazji? Czy w przypadku hipoplazji tętnicy mózgowej przyjmuje się jakieś leki? Czy są jakieś ogólne zalecenia dla pacjentów z hipoplazją? Może powinno się zastosować jakąś dietę albo unikać alkoholu? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Jest to jeden z wariantów rozwojowych koła tętniczego Willisa, które tworzone jest przez naczynia wewnątrzmózgowe. Jeżeli ta tętnica jest hipoplastyczna, w sytuacji kiedy wystąpi niedrożność jednej z większych tętnic domózgowych/wewnątrzmózgowych po jednej stronie mózgu, wytworzenie krążenia obocznego mózgu jest upośledzone, co stwarza większe ryzyko wystąpienia ubytków neurologicznych i np. pełnoobjawowego udaru mózgu. Wskazany jest zdrowy tryb życia i profilaktyka pierwotna udaru mózgu (sport, zdrowe odżywanie, zapobieganie chorobom takim jak nadciśnienie, cukrzyca, nie palenie papierosów itd.).