Co oznacza opis badania RM kręgosłupa?

Witam, prosiłbym o opis badania RM. Dehydratacja tarczy m/k L5-S1, z obniżeniem jej wysokości tarczy. Niewielka przebudowa zwyrodnieniowa krawędzi trzonów kręgów na poziomie zwężonej tarczy m/k(modic1). Na tym poziomie stwierdza się dodatkowo duża tylno-prawoboczną zachyłkową przepuklinę tarczy m/k ,modelującą worek oponowy od przodu i strony prawej, wypełniającą zachyłek boczny prawy z uciskiem struktur nerwowych. Otwory m/k na tym poziomie zwężone w części dolnej, modelowane są miernie korzenie nerwowe w ich obrębie. Tylne protruzje krążków m/k L3-L4, L4-L5. Stożek rdzenia bez zmian ogniskowych.

Obraz sugeruje zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa z obecnością przepukliny uciskającej korzeń nerwu.
Wynik zawsze należy interpretować w kontekście objawów i badania neurologicznego. Jeśli ma Pan bóle kręgosłupa L-S promieniujące do prawej kończyny dolnej, to wynikają one z w/wym ucisku.
Wskazana konsultacja neurochirurgiczna i kwalifikacja do leczenia operacyjnego. Jeśli ma Pan silne dolegliwości bólowe, osłabienie siły mm. kończyny, opadanie stopy lub zaburzenia w oddawaniu moczu konsultacja powinna być pilna.
Pozdrawiam