Co oznacza taki opis badania głowy u 21-latka?

W istocie białej obu półkul mózgu,okolokomorowo i podkorowo stwierdza się nieliczne (więcej w lewej półkuli),drobne ogniska o hyperintensywnym sygnale w obrazach T2-zaleznych iFLAIR ,częściowo tylko widoczne jako hypointensywne w obrazach T1-zależnych, nie ulegajace wzmocnieniu kontrastowemu,odpowiadające najprawdopodobniej przewlekłym zmianom niedotleniowo-niedokrwiennym (tzw,niespecyficznej,naczyniopochodnej demielinizacji.) Pytanie brzmi o co chodzi w tym opisie?
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Szanowny Panie, przedstawiony opis badania MR głowy wskazuje na możliwe istnienie przewlekłej choroby demielinizacyjnej mózgu. Wobec takiego wyniku badania bardzo celowe jest zgłoszenie się z tym opisem i zdjęciami rezonansu magnetycznego na konsultację do specjalisty neurologa. Po konsultacji może okazać się konieczne uzupełnienie diagnostyki o badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Wymaga to badanie krótkiego pobytu diagnostycznego w oddziale neurologii, do którego neurolog - w razie potrzeby mógłby Pana skierować. Gdyby okazało się, w ramach konsultacji neurologicznej, że widoczne w obrazie MR zmiany w kontekście Pana badania podmiotowego i przedmiotowego przez neurologa, wskazują na ich przyczynę niedotlenieniowo-niedokrwienną, to wówczas hospitalizacja neurologiczna nie musi być konieczna. Otrzymanego wyniku badania nie należy bagatelizować, gdyż w przypadku potwierdzenia choroby demielinizacyjnej możliwe jest wczesne, stosunkowo skuteczne leczenie farmakologiczne pod nadzorem szpitalnego ośrodka specjalistycznego. Zwłoka w postawieniu rozpoznania i podjęciu leczenia może być bardzo szkodliwa w dalszej perspektywie rozwoju choroby demielinizacyjnej, która obecnie wydaje się móc toczyć na jej etapie zapalnym, a nie wtórnie postępującym, gdy dochodzi już do zwyrodnienia tkanki mózgowej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty