Co oznacza takie plamienie w 32 tygodniu ciąży?

Witam Jestem w 32 tygodniu ciazy .Dzisiaj zauważyłam lekkie plamienie ,krew jest świeża,nie bladorozowa ani brązowa. Co to może oznaczać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety bez badania trudno mówić o pewnikach, ale zdecydowanie powinna Pani skonsultować się z ginekologiem. O ile delikatne plamienia w I trymestrze ciąży zazwyczaj nie świadczą o niczym niepokojącym (doświadcza ich aż ok. 30% ciężarnych), tak w ciąży zaawansowanej krwawienia żywą, czerwoną krwią mogą być oznaką porodu lub odklejania się łożyska. W niektórych przypadkach czynnikiem, który sprawia, że pojawia się plamienie w III trymestrze, jest łożysko przodujące lub nisko usadowione, jednak wtedy również są to plamienia brązowe .

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia.

Inne, bardziej typowe przyczyny plamień w ostatnim trymestrze ciąży to: stosunki seksualne, infekcje dróg rodnych, zbyt duża aktywność fizyczna czy krwiaki pojawiające się w macicy pod wpływem wysiłku fizycznego. Oczywiście niewykluczone, że to pęknięcie drobnego naczynka, żylaki pochwy czy nadżerka, niemniej nie należy bagatelizować takich dolegliwości w ciąży.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.