Co oznacza wynik badania w rwie kulszowej?

DANE KLINICZNE: G55 Rwa kulszowa prawostronna porażenna . TECHNIKA BADANIA: Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego, sekwencje STIR, FSE, obrazy T1 i T2 zal., przekroje strzałkowe i wybrane przekroje poprzeczne bez kontrastu, wykonano aparatem MR GE Signa HDxt 1,5 T. OPIS: Zwyrodnieniowe wyciągnięcia kostne na przednich krawędzi trzonów kręgów Th11- S1. Zmiany zwyrodnieniowo- przerostowe w stawach m/k odcinka L3- S1 kręgosłupa, najbardziej zaawansowane na poziomie L4/L5. Prawidłowa wysokość trzonów kręgów i krążków m/k badanego odcinka kręgosłupa. Na poziomie L3/L4 okrężne uwypuklenie krążka m/k typu bulging do ok. 3mm nieznacznie uciskające worek oponowy, spłycające dolne odcinki otworów m/k, bardziej prawego. Na poziomie L4/L5 okrężne uwypuklenie krążka m/k typu bulging do ok. 4,5mm uciskające worek oponowy, zajmujące dolne odcinki otworów m/k, modelujące lewy korzeń nerwowy w otworze m/k. Na poziomie L5/S1 okrężne uwypuklenie krążka m/k typu bulging do ok. 4mm zajmujące dolne odcinki otworów m/k, przylegające do korzeni nerwowych w otworach m/k, bez cech ucisku worka oponowego. Stożek końcowy rdzenia kręgowego, nici ogona końskiego bez patologii.

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane istotne zmiany dyskopatycze kręgosłupa. Leczenie będzie zależało głównie od pani objawów klinicznych dletgo sugeruję udać się do lekarza prowadzącego (neurologa lub neurochirurga).