Co oznacza wynik echa serca u 22-latka?

Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć czy poniższy wynik badania ECHO jest prawidłowy. opis badania echo: Aorta wstępująca i łuk nieposzerzony. Jamy serca nieposzerzone. LK bez przerostu ścian dobra funkcja skurczowa EF> 60%. Zastawka płucna bez niedomykalności. Zastawka aortalna trójpłatkowa, bez niedomykalności, bez cech stenozy. Zastawka mitralna: ugięty, wydłużony płatek przedni, restrykcyjny płatek tylny, bez niedomykalności, rejestruje się zjawisko SAM, bez istotnego gradientu spoczynkowego w LVOT. Zastawka trójdzielna prawidłowa, bez niedomykalności. Przegroda międzyprzedsionkowa nieco wiotka, ugina się w kierunku LA., bez przecieku w color-dopler. Osierdzie wolne. V.cava inf. nieporzeszona.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Bardzo dobrze, że wykonał Pan badanie obrazowe serca. Jest to najlepsze postępowanie w kierunku rozpoznania chorób układu krążenia. Nie wspomniał Pan, czy cierpi na jakieś choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. Należy podkreślić, że wiele leków może wpływać na stan serca, a także sam przebieg badania.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis badania echa serca, można by stwierdzić, że prawdopodobnie nie stwierdza się niepokojących zmian, które wymagałyby dalszego leczenia.

Niewielkie zjawisko kardiomiopatii uchwycone podczas diagnostyki, nie powinno mieć większego znaczenia, a wystąpiło prawdopodobnie na skutek stresu.

Zalecamy Panu stacjonarną konsultację z lekarzem kardiologiem, który po analizie wyniku badania będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kardiomiopatia-czym-jest-rodzaje

https://portal.abczdrowie.pl/kardiomiopatia-przerostowa

https://portal.abczdrowie.pl/echokardiografia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.