Co oznacza wynik na czczo glikemii?

Dzień dobry. Mam pytanie. Mam 39 lat i na czczo glikemi 160 a po podaniu glukozy po 2 godz. 112. Co to oznaczać?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Taki wynik mówi o nieprawidłowej glikemii na czczo. Nie jest to jeszcze cukrzyca ale określa się to mianem stanu przedcukrzycowego, który może poprzedzać chorobę. W takim wypadku powinno się wdrożyć odpowiednie postępowanie (jak modyfikacja stylu życia, zmiana diety) aby zapobiec chorobie. Powinien Pan udać się z tym wynikiem do lekarza, który zlecił badanie, a on zaplanuje dalsze postępowanie.