Co oznaczają te różowe upławy w ciąży?

Jestem w 38 tygodniu ciąży. Od wczoraj zauważyłam upławy śluzu, dzisiaj zabarwione lekko na różowo. Nie jest to czop, bardziej taki śluz z wodą. Czy to powód do niepokoju? Wizytę mam w poniedziałek, czy to normalne przed porodem czy mam szukać gdzieś wizyty szybciej?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

czop śluzowy jest gęsty i choć może być wydalany w kawałkach nawet przez kilka dni, to trudno pomylić go z czymkolwiek innym. Natomiast wodniste upławy podbarwione krwią na tym etapie ciąży również mogą świadczyć o nadchodzącym porodzie. Proszę zwrócić uwagę czy ilość wydzieliny się zwiększa oraz czy pojawiają się skurcze – one są najbardziej symptomatyczne dla zbliżającego się rozwiązania.

Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-porodu.

Inne przyczyny nadprodukcji śluzu pochwowego to infekcja intymna, zaś różowy kolor może wskazywać na pęknięte naczynie krwionośne z uwagi na nadmiernie przekrwioną śluzówkę pochwy.

Zachęcam do lektury naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/sluz-w-ciazy-rodzaj-nieprawidlowosci.

Jeżeli nie ma dodatkowych dolegliwości, a rytm dobowy ruchów dziecka nie uległ zmianie, to nie wydaje się, by natychmiastowa wizyta u ginekologa była konieczna. Oczywiście, jeżeli jest Pani zaniepokojona, to proszę nie zwlekać z konsultacjami z lekarzem.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czop-sluzowy-charakterystyka-wydzielanie-pierwsze-objawy-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.