Co powinnam jeść przy zakrzepicy żył głębokich?

Dzien dobry, jestem chora na zakrzepica zyl glebokich (tromboza) deficyt bialka S i mutacja faktoru V. Chcialabym zapytac o to co powinnam jesc/pic a czego unikac oraz czego unikac w zyciu codziennym, jakie objawy organizmu powinny mnie ostrzec abym udala sie do lekarza. Przyjmuje lek coumadine, na rozcienczenie krwi oraz mam test na poziom INR raz na 2 tygodnie. Bede wdzieczna za pomoc. Iwona

Ewa Gonia Dietetyk, Tychy

Powinna Pani jeść zdrowo , regularnie jak najmniej przetworzone produkty. Należy absolutni wykluczyć cukier (słodycze). Pić odpowiednią ilośc wody.Nie pisze Pani o masie ciała- trzeba zadbać o prawidłową masę ciałą (bez nadwagi). W jadłospisie trzeba zwrócić uwagę na podaż wit. K.
Polecam konsultację w gabinecie dietetycznym.

Cierpi Pani z powodu poważnej choroby genetycznej, należy przyjmować leki pod kontrolą odpowiedniego specjalisty, dbać o zachowanie prawidłowej masy ciała, nie palić tytoniu, zdecydowanie ograniczyć bądź całkowicie wyeliminować alkohol i unikać odwodnień organizmu.