Co robić z tym zielonym katarem u dziecka?

Witam. Córka się rozchorowała, miała wysoką gorączkę i zielony, gesty katar do tego po kilku dniach doszedł kaszel. Osłuchowo czysto ale temperatura wracała co kilka dni więc dostała antybiotyk na 7 dni. Międzyczasie powoli zniknął kaszel i katar. Córka odstawiła antybiotyk i czuła się już lepiej, a tydzień później wrócił się katar i zatkany nos. Rano, po spaniu jest on zielony, gesty i jest go sporo a w ciągu dnia jest wodnisty i przezroczysty. Innych objawów brak. Robię 2 razy dziennie inhalacje z soli morskiej oraz podaje krople które przepisał nam pediatra, do tego usuwamy spray do nosa i nie ma żadnej poprawy. Co to może być? Mam się udać to lekarza czy nadal próbować sama w domu zwalczac ten katar? Córka ma 2,5 roku..

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W opisanym przez Panią przypadku zalecamy ponowny kontakt z lekarzem, który będzie mógł ponownie zbadać dziecko i określić przyczynę nawroty tych dolegliwości. Zazwyczaj zielony katar u dziecka może być wynikiem niedoleczonej infekcji albo wskazywać na inne przyczyny, np. problemy z zatokami. Jeżeli lekarz uzna, że będzie to konieczne, może zlecić leczenie specjalistyczne u laryngologa. Nie jest wykluczone, że źródłem kataru mogą być również problemy na tle alergologicznym. Dla pewności zalecalibyśmy więc dodatkowo konsultację z alergologiem.

Do czasu wizyty u lekarza może Pani sięgnąć po domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem. Pomocne mogą być w tym przypadku wszelkie rozgrzewające herbaty oraz kąpiele w ciepłej wodzie. Jednocześnie trzeba zadbać o to, aby córka piło dużą ilość płynów oraz stosowała dietę bogatą w witaminy i minerały, które wzmocnią jej odporność. Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty, bowiem u tak małego dziecka może się bardzo szybko rozwinąć poważniejsza infekcja.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/zielony-katar-leczenie-inne-kolory-kataru

Być może przydatne okażą się dla Pani również odpowiedzi ekspertów naszego portalu na podobne pytania:

https://pyt ania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-zastosowac-antybiotyk-na-zielony-katar-u-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wodnisty-i-zielony-katar-u-3-letniego-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zielony-katar-u-5-latka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.