Co robić z tymi objawami po ekstrakcji zęba?

3 tygodnie temu miałam usuwają dolną ósemkę. Zabieg był dość długi i skomplikowany. Nie wytworzył się skrzep. Następnie brałam dwa antybiotyki mocno spuchlam pojawił się szczękościsk i zdrętwienie połowy języka. Obecnie wszystkie objawy już zeszły. Ale nadal pozostaje szczękościsk i brak częściowego czucia na połowie języka. Do tego bok języka co jakiś czas szczypie, kuje jest obolały itd. Lekarz wykonujący zabieg mówi że to normalne objawy i przejdzie za miesiąc. Dla mnie to wydaje się bardzo długo.... Szczególnie że od zabiegu minęły już 3 tyg a przy próbie otwarcia szerzej ust boli ucho i skroń i tył głowy. Czy naprawdę nie ma się czym martwić i poprostu czekać czy szukać innego lekarza. Jak uśmierzyć ten ból języka i kiedy powinna być jakakolwiek poprawa. Dodatkowo przy ruchu pulsuje mi i boli sąsiedni ząb siódemka. Czuje się zagubiona bo lekarz nie widzi problemu w tych objawach. Dziękuję za pomoc
KOBIETA, 28 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zabiegi usuwania ósemek mogą być czasami skomplikowane i prowadzić do różnych objawów pooperacyjnych. Niektóre z nich, które Pani opisała, takie jak opuchlizna, szczękościsk i brak czucia w części języka, mogą być wynikiem samego zabiegu i naturalnej reakcji organizmu na niego. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego zawsze ważne jest skonsultowanie z lekarzem wszelkich wątpliwości i niepokojących objawów.

Jeśli chodzi o łagodzenie bólu języka, można spróbować stosować zimne okłady na opuchnięte miejsce. Należy także unikać jedzenia twardych lub ostro przyprawionych pokarmów, które mogą podrażniać obszar po zabiegu.

Powinna Pani także monitorować stan miejsca po ekstrakcji zęba. Jeżeli objawy będą dalej występować, a lekarz nie będzie widział problemu, zalecamy zasięgnięcie opinii innego stomatologa.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/ekstrakcja-zeba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.