Co to są kryształy szczawianu wapnia?

Witam. Mam córkę 7-miesięczną, która urodziła się w 29 tygodniu ciąży z wagą 1430 g. Zrobiłam badanie moczu i pojawiły się nieprawidłowości. Proszę o pomoc w interpretacji. Wyniki: barwa - jasnożółta, przejrzystość - lekko mętny, odczyn - kwaśny, ciężar właściwy - 1014, nabłonki płaskie - dość liczne, nabłonki okrągłe 6-8, leukocyty 4-6-8, składniki mineralne - dość liczne. Sa też kryształy szczawianu wapnia. Zuzia dostaje E*** N 25, wit. B6, C*** i D***.
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam serdecznie.

W badaniu ogólnym moczu Pani córki występują cechy zakażenia dróg moczowych, tj. zmniejszona przejrzystość moczu oraz lukocyturia - wzrost poziomu leukocytów w osadzie moczu. Składniki mineralne moczu, w tym przypadku kryształy szczawianu wapnia, nie świadczą o konkretnym schorzeniu, jednak ich obecność predysponuje do wystąpienia  kamicy nerkowej. Wskazana byłaby wizyta u lekarza pediatry, który po zbadaniu dziecka  prawdopodobnie zleci dalszą diagnostykę, tj. posiew moczu z antybiogramem - badanie umożliwiające identyfikację bakterii odpowiedzialnej za infekcję i określające najskuteczniejsze jej leczenie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty