Co znaczy taki stopień czystości pochwy?

Co oznacza stopień czystości pochwyć III/IV, leukocyty pojedyncze, lactobacillus pojedyncze, bakterie liczne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rozmaz mikrobiologiczny pochwy polega na pobraniu niewielkiej ilości wydzieliny z dróg rodnych i zbadaniu jej pod kątem bakterii i patogenów w niej obecnych. Za prawidłowy uznaje się stopień I i II, natomiast stopnie od III do VI wskazują na aktywną infekcję pochwy.

Więcej informacji na temat badania stopnia czystości pochwy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-stopnia-czystosci-pochwy.

U Pani niewielka ilość Lactobacillus, czyli dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego, wskazuje na brak odpowiedniej flory bakteryjnej, która służy ochronie dróg rodnych przed patogenami. Z kolei stopień III/IV wskazuje na bakteryjne i rzeżączkowe zapalenie pochwy, wymagające wdrożenia farmakoterapii.

Być może zainteresują Panią także nasze materiały dotyczące bakteryjnych infekcji intymnych oraz rzeżączki. Zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-zapalenie-pochwy-przyczyny-objawy-leczenie oraz https://portal.abczdrowie.pl/rzezaczka.

Z tym wynikiem powinna Pani niezwłocznie zgłosić się do ginekologa, który skierował Panią na badanie. On zadecyduje o dalszym postępowaniu oraz, co oczywiste, leczeniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.