Czy badania genetyczne płodu są refundowane?

Witam czy badania genetyczne są refundowane ? I czy ginekolog moze wystawić w razie czego takie skierowanie? Zakwalifikowałam sie do in vitro w Czechach mówili że nie muszę robić ale jeżeli mam opcje refundowana to żeby wykonać takie badania

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rozumiem, że chodzi o badania genetyczne dla Pani bądź partnera.

Niektóre konsultacje oraz badania genetyczne są refundowane przez NFZ. Szanse na nie mają m.in.: osoby, u których podejrzewa się chorobę genetyczną, cierpiące na wady wrodzone, blisko spokrewnieni małżonkowie, osoby narażone na ryzyko występowania czynników mutagennych w wieku rozrodczym oraz osoby zmagające się z zaburzeniami płodności. Do ostatniej grupy zaliczyć można kobiety, które poroniły co najmniej dwa razy, urodziły martwe dzieci lub osoby cierpiące na niepłodność pierwotną lub wtórną.

Bezpłatne konsultacje i badania możliwe są po okazaniu skierowania. Powinno być ono wystawione przez specjalistę lub lekarza medycyny rodzinnej, która musi mieć podpisaną umowę z NFZ. Ponadto dostępne są różne programy profilaktyczne, które mogą obejmować refundację badań genetycznych. Proszę porozmawiać z lekarzem znającym Państwa historię medyczną. Na pewno coś poradzi.

Najważniejsze badania genetyczne przed zajściem w ciążę zostały opisane w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badania-genetyczne-przed-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.