Czy faktycznie ta bakteria jest tak poważna?

Witam. Jestem w 29 tc. Zrobiłam powiew z pochwy. Wyszły mi grzyby i bakterie, 1 to enterobacter aeorogenes a 2 to candida. Na ta candide przyjmuje pimafucin krem i globulki a na ta 1sza narazie nic. Ginekolog kazał powtórzyć wymaz bo te antybiotyki które działają na ta bakterie nie są dozwolone w ciazy. Jestem załamana. Czy naprawdę jest ona tak straszna?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Candida nie jest bakterią, lecz grzybem i wiele kobiet boryka się z kandydozą pochwy. Ciąża, towarzyszące jej zaburzenia hormonalne oraz niewłaściwa flora bakteryjna szczególnie przyczyniają się do rozwoju grzybicy. Na szczęście leczenie w tym przypadku jest skuteczne, choć trzeba zachować czujność, ponieważ kandydoza pochwy lubi nawracać.

Z kolei Enterobacter aerogenes naturalnie bytują w jelicie grubym człowieka i stanowią fizjologiczny element flory bakteryjnej człowieka, podobnie jak bakteria E.coli. W przypadku migracji do pochwy może dojść do zakażenia, gdyż drogi rodne nie są naturalnym miejscem bytowania tych bakterii, bezpiecznym dla człowieka. Często dochodzi do takich migracji z uwagi na niewłaściwą higienę intymną, która pozwala na przeniesienie bakterii z okolic okołoodbytowych do pochwy.

E. aerogenes, znane obecnie jako Klebsiella, charakteryzują się wysoką zjadliwością oraz opornością na leczenie. W Pani przypadku należy wykonać antybiogram, określający wrażliwość bakterii, co pozwoli na wdrożenie skutecznego leczenia. Jeżeli chodzi o antybiotyki bezpieczne w ciąży, to są to: amoksycylina, cefaleksyna i nitrofurantoina (za wyłączeniem I trymestru i kilku tygodni przed porodem). Jeżeli bakteria okaże się wrażliwa na któryś z nich, lekarz zadecyduje o wdrożeniu antybiotyku do leczenia. Tutaj więcej o antybiotykach w okresie ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-w-ciazy.

Proszę pamiętać, że zakażenia bakteryjne należy bezwzględnie leczyć podczas ciąży, bo stanowią realne zagrożenie dla zdrowia płodu. Zachęcam również do stosowania probiotyków ginekologicznych, mających na celu wsparcie flory bakteryjnej pochwy i minimalizowanie ryzyka rozwoju chorobotwórczych patogenów. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zmniejsz-ryzyko-zakazen-w-ciazy-aby-ochronic-siebie-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.