Czy grozi mi jednak endoproteza?

Witam Jestem po 60-tce , bardzo bolą mnie stawy, łydki i kolana. Mam problem z chodzeniem. Miałam robiony rezonans, wynik mówi o - miernie zwiększonej ilosci płynu w jamie stawowej ze zgrubieniem maziówki, warstwa zachyłku nadrzepkowym 10mm, -niewielka ilosc płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej-warstwa 7mm. -Cechy artrozy st.udowo-piszczelowego-asymetryczne zwężenie szpary stawowej, bardziej od strony przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowo-wytworcze na krawedziach kłykci k. udowej i k. piszczelowej oraz guzkach wynioslosci międzykłykciowej. Zlamanie podchrzęsne w przyśrodkowej części MTC z rozległą strefa obrzęku szpiku. Chrząstka stawowa w st. udowo-piszczelowym ścienczała, bardziej w przedziale przyśrodkowym, na MFC z ogniskami uszkodzenia dochodzącymi do kosci z odczynem w warstwie kostnej podchrzęstnej. Łąkotka przyśrodkowa: róg tylny i trzon z wielokierunkowym, zwyrodnieniowym uszkodzeniem wyparte zewnetrznie, szerokie promieniste uszkodzenie rogu tylnego w okolicy korzenia tylnego, korzen tylny o podwyzszonym sygnale. - Łąkotka boczna: zmiany zwyrodnieniowe pod postacią pasma podwyzszonego sygnału ACL o zachowanej ciągłosci, podwyzszonym sygnale z ganglionem PCL o zachowanej ciągłości sygnale łukowato zagięte MCL o zachowanej ciągłości i sygnale, modelowane przez przemieszczony trzon MM LCL o zachowanej ciągłości, nieco podwyzszonym sygnale w 1/3 blizszej Cechy artrozy st. rzepkowo-udowego: zwężenie szpary stawowej zaznaczone zmiany zwyr-wytworcze na krawedziach rzepki i bloczka k. udowej, chrzastka stawowa scienczala z mnogimi drobnymi ogniskami uszkodzenia III/IV stopnia, na powierzchni bocznej rzepki ze zmianami w warstwie korowej i obrzekiem szpiku podkorowo. w miedzy czasie byłam przeleczone antybiotykiem na boreliozę gdyz mialam dodatni wynik. Uprzejmie prosze o informacje czy grozi mnie endoproteza ewentualnie jakie czeka mnie leczenie. Z góry dziękuję- Halina

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety sam wynik rezonansu, w oderwaniu od dolegliwości pacjenta, wyników innych badań oraz historii chorób, nie pozwala na udzielenie precyzyjnej odpowiedzi na Pani pytanie.

Natomiast zmiany, które zostały uwidocznione, mogą mieć dwojakie pochodzenie: jednym z nich jest wiek, wskutek którego stawy podlegają zmianom degeneracyjnym, niestety naturalnym. Z drugiej strony natomiast istotnym tropem jest borelioza – choroba, którą zazwyczaj wykrywa się zbyt późno, to jest wówczas gdy pojawiają się niepokojące, trudne do leczenia dolegliwości o niejasnym pochodzeniu. Zazwyczaj jest to etap, w którym dolegliwości są nasilone, a zmiany – często nieodwracalne. Niestety borelioza przewlekła potrafi rozwijać się latami – i właśnie dopiero po latach manifestować swą obecność. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy.

O ewentualnym wstawieniu endoprotezy proszę porozmawiać z lekarzem, choć prawdopodobnie nie ma ku temu w tym momencie wskazań. Natomiast leczenie przewlekłego bólu stawów opiera się na lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, niekiedy leków wspomagających regenerację chrząstki stawowej czy leków sterydowych. Również rehabilitacja w niektórych sytuacjach jest wskazana – wspomagająco przy farmakoterapii. Szerzej na ten temat w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/jak-leczyc-stawy.

O bólu stawów może Pani przeczytać także w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/bole-stawow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.