Czy lekarz miał rację?

Jestem kobietą, mam 21 lat.Od ponad roku leczę się na anemie.Po ostatnich badaniach lekarz nie przepisał mi żelaza mimo iż poziom był niższy niż powinien.Dodam jeszcze, że mam strasznie poniszczone włosy i bóle głowy.Zawsze objawy te przechodziły i włosy też znacznie się poprawiały po przyjmowaniu żelaza Sorbifer Durules;-)Kupiłam co prawda w aptece inne żelazo(Ascofer) bez recepty jednak jego działanie nie jest tak widoczne jak po tym z recepty.Czy powinnam iść do innego lekarza? Moje ostatnie wyniki: Poziom żelaza-54 (60 min -180 max) MCV- 76.7 (80 min -99 max) Hemoglobina-13.0 (12 min -16 max)
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Szanowna Pani,

Mam za mało informacji, by z całą odpowiedzialnością się wypowiedzieć
Wyniki przez Panią przedstawione wskazują, że wymaga Pani suplementacji żelaza.

Zasadą jest, iż leczenie kontynuuje się przez ok. 4-6 miesięcy po uzyskaniu normalizacji stężenia hemoglobiny w celu uzupełnienia zasobów ustrojowych żelaza, o czym świadczy normalizacja stężenia ferrytyny.

Niewiem jednak, jak przebiegało Pani leczenie, a trwa ono, jak dobrze rozumiem, od roku. Czy lekarz argumentował, dlaczego nie powinna już Pani zażywać żelaza?Jakie były wyjściowo parametry morfologii krwi, żelazo, ferrytyna? Czy dobrze tolerowała Pani doustne preparaty żelza?

Bardzo ważne jest również stosowanie równocześnie diety bogatej w w warzywa, owoce oraz mięso.

Pozdrawaim serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty