Czy mogę teraz przejść na inne tabletki antykoncepcyjne?

W zeszłym miesiącu po raz pierwszy zaczęłam brać tabletki zoley (24 4 placebo). Przez 2 tygodnie silnie plamiłam, a od 3 dni cierpię na zawroty głowy i migreny, które nie ustępują po ibuprofenie. Jestem na tabletce numer 21, zostały mi 4 aktywne tabletki do końca. Chcę wrócić do moich poprzednich tabletek levomine (21 7). Wiem że powinnam wybrać wszystkie aktywne tabletki i dopiero zmienić środek, ale nie wiem czy wytrzymam kolejne 4 dni migren. Jakie są opcje przejścia na tabletki levomine w tej sytuacji? Czy mogłabym już dziś rozpocząć nowe opakowanie levomine, czy grozi to rozglegulowaniem cyklu? A może wykonać 4 dniowa przerwę i wtedy wziąć levomine? Dziękuję za odpowiedź. Nie mogę skontaktować się z moim lekarzem.
KOBIETA, 26 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wydaje się, że gdy cierpi Pani na bardzo silne bóle głowy z powodu stosowania tych tabletek antykoncepcyjnych, to najlepiej byłoby je jak najszybciej odstawić. Skoro ból głowy jest aż tak silny, że trudny do zniesienia, to trzeba najszybciej jak to możliwe skontaktować się z Pani ginekologiem prowadzącym. Możliwe, że lek powoduje u Pani bardzo silne skutki uboczne albo nasila chorobę już istniejącą. Dlatego też nim Pani odrzuci obecnie stosowany lek, trzeba, chociażby telefonicznie porozumieć się z lekarzem. Jeśli nie będzie możliwa wizyta u lekarza, który przepisał ten preparat, to trzeba udać się do innego, a nawet pierwszego kontaktu.

Wiadomo, że najlepiej byłoby dokończyć obecne opakowanie i wziąć jeszcze 4 tabletki, a potem zrobić przerwę. W tej sytuacji zapewne trzeba odstawić lek już na tym etapie i albo zrobić przerwę i rozpocząć nowe tabletki, albo w ogóle odstawić tę formę antykoncepcji, aby w tym czasie zrobić badania i ewentualnie dobrać inny rodzaj zabezpieczenia przed ciążą. Jest możliwe, że ta forma antykoncepcji nie jest dla Pani odpowiednia i trzeba ją zmienić na plastry, krążek albo wkładkę czy zastrzyki. Dlatego też trzeba jak najszybciej porozumieć się z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-antykoncepcji-hormonalnej

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.